• Kablosuz Ağ Bağlantısı

    Slide 2

Windows 8 / 8.1 / 10 İçİn SelcukUnvKablosuz ve eduroam Ağlarına Bağlanma Adımları


1- Bu doküman “Windows SmartScreen” özelliğinin kapalı olduğu varsayılarak hazırlanmıştır. Windows SmartScreen' in nasıl kapatıldığını öğrenmek için buraya tıklayın.
2- Öncelikle bilgisayarınızın tarihinin doğru olduğundan emin olun.
3- Buraya tıklayarak Windows 8 için Selçuk Üniversitesi Kablosuz Yapılandırma programını bilgisayarınıza indirin ve kurun.
4- Kullanılabilir kablosuz ağları görüntüleyen windows uygulamasını açın. Bunun için:
- Eğer ekranın sağ alt tarafında ağ sembolü varsa ona tıklayın:

Slide 2

- Eğer yoksa “Denetim Masası” -> “Ağ ve İnternet” -> “Ağ ve Paylaşım Merkezi” -> “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” e tıklayın.

Slide 2

- Açılan pencereden kablosuz ağ bağdaştırıcınızı bulun. Sağ tıklayıp “Bağlan/Bağlantıyı Kes” e tıklayın.

Slide 2

5- Şimdi kullanılabilir kablosuz ağları görüntüleyen windows uygulaması açılmış olmalıdır ve kullanılabilir durumdaki ağlar listelenmiş olmalıdır. Şimdi bağlanmak istediğiniz ağı (SelcukUnvKablosuz veya eduroam) seçip “Bağlan” a tıklayın.

Slide 2


ÖNEMLİ GÜVENLİK UYARISI

6- Ağa bağlantı kurulurken eğer aşağıdaki gibi “Windows sunucunun kimliğini doğrulayamıyor” uyarı mesajı çıkarsa Bağlanma' ya tıklayıp bu ağa bağlanmaktan vazgeçin. Çünkü eğer böyle bir mesaj çıktıysa bu ağ muhtemelen kendisini Selçuk Üniversitesi ağıymış gibi gösterip sizin kullanıcı adı, şifre bilgilerinizi çalmayı amaçlayan bir ağdır.


Slide 2

7- Eğer yukardaki gibi bir durum olmadıysa şimdi önünüze kullanıcı adı ve şifre girmenizi sağlayacak olan pencere (Ağ Kimlik Doğrulaması penceresi) açılacaktır. Bu pencerede “Kullanıcı adı” bölümüne (üstteki kutucuk); üniversite personeli üniversite e-posta adresini; önlisans ,lisans ve lisansüstü öğrencileri ise öğrenci numarasını girmelidir. “Parola” bölümüne de (alttaki kutucuk) üniversite personeli e-posta şifresini, önlisans ve lisans öğrencileri öğrenci işleri otomasyon şifresini, lisansüstü öğrencileri de enstitü otomasyon şifresini girmelidir. Ardından “Tamam” a tıklanmalıdır.

Slide 2

Slide 2

Slide 2


ÖNEMLİ GÜVENLİK UYARISI

Ağa bağlantı kurulurken eğer aşağıdaki gibi “Windows sunucunun kimliğini doğrulayamıyor” uyarı mesajı çıkarsa Bağlanma' ya tıklayıp bu ağa bağlanmaktan vazgeçin. Çünkü eğer böyle bir mesaj çıktıysa bu ağ muhtemelen kendisini Selçuk Üniversitesi ağıymış gibi gösterip sizin kullanıcı adı, şifre bilgilerinizi çalmayı amaçlayan bir ağdır.


Slide 2

8- Yukardaki gibi bir durum olmadıysa artık kablosuz ağa bağlanmış olmalısınız.

Slide 2